Nya Champions 2014

Här finns möjlighet för dig som fått fram en champion att visa upp den med bild.
Hundarna nedan är sorterade efter namn för att det ska vara lätt att hitta.
De enda kraven är att du är medlem i Svenska Jämthundklubben och att det är känd HD-status på hunden.

Hur gör man?
Klicka på länken nedan och fyll i formuläret, hunden publiceras när vi kontrollerat att den uppfyller kraven
Vid eventuella problem kontakta ivarsson@jamthundklubben.nu

Lägg till ny champion



Ny Champion - Alabergets B-Smilla

  

SE J(LÖ)CH Alaberget B-Smilla SE62661/2011 A/0

e SE J(LÖ)CH SE UCH FI JCH   Siimeksen Jannu SE12360/2010 A
u NORD J(LÖ)CH Ronja FIN39632/07 B

Ägare: Michael Larsson, Åmotsbruk, medl nr 2678

Uppfödare: Torgrim Tomta, Norge



Ny Champion - Anarisets Bjierne

SE J(LÖ)CH Anarisets Bjierne  SE11468/2012 A ED 0

Ägare Per Olsson, Filipstad
Uppfödare Per-Erik Jonasson, Järpen


Ny Champion - Bergakullens Nero

  

SE J(LÖ)CH Bergakullens Nero SE27641/2010 A/0

e SJ(LÖ)CH Nordjämtens Albin S45435/2005 A
u SJ(LÖ)CH Nylundas Taiga S37942/2003 A

Ägare: Thomas Backlund, Funnäsdalen Umeå

Uppfödare: Gust, Jörgen och Stefan Högman, Rengsjö



Ny Champion - Bergakullens Norma

  

SE J(LÖ)CH Bergakullens Norma SE27637/2010 A/0

e SJ(LÖ)CH Nordjämtens Albin S45435/2005 A
u SJ(LÖ)CH Nylundas Taiga S37942/2003 A

Ägare: Stefan Högman, Rengsjö

Uppfödare: Gust, Jörgen och Stefan Högman, Rengsjö

 



Ny Champion - Bissjöskogens Sixten

SE J(LÖ) CH Bissjöskogens Sixten SE33863/2011

e. SE J(LÖ) CH ULLISJAURLANDETS RAJJO
u. SE J(LÖ) CH SUCH TUVA

Ägare: Antti Kokko, Bissjön.
Uppfödare: Pehr & Thomas Bodén, Bissjön.



Ny Champion - Bostdoggs Bessy

  

  

  

SE J(LÖ)CH Bostdoggs Bessy SE32892/2010 A/0

Ägare: Yvonne Sandberg

 



Ny Champion - Bösslinges Akke

SJ(lö)CH Bösslinges Akke  SE49702/2010  A  ED 0  Kullvärde 5/8

U: SJ(lö)CH Trollbergets Axa u. S 44861 /2005
E: NJ(lö)CH Botnebekken´s Arko N 17409/2007 

Ägare: Thomas Strömberg, Urshult

Uppfödare: Bösslinges kennel



Ny Champion - Dövelbergets Ahtena

  

SE J(LÖ)CH Dövelbergets Ahtena SE24017/2011 A ED 0

e SE J(LÖ)CH Ullisjaurlandets Gorm S22419/2008

u SE J(LÖ)CH Dövelbergets Arwen S10851/2006

Uppfödare: Anders & Christina Rönnberg, Nordmaling

Ägare: Tomas & Robert Erixon Aspeå, Lögdeå

 



Ny Champion - Dövelbergets Vesta

SE J(LÖ)CH  SE UCH  Dövelbergets Vesta  SE24021/2011

 
e. SE J(LÖ)CH Ullisjaurlandets Gorm S22419/2008
u. SE J(LÖ)CH Dövelbergets Arwen S10851/2006
 
Ägare och uppfödare  Anders och Christina Rönnberg  Brattfors, Nordmaling


Ny Champion - Ekeparkens E-Ujfix

SEUCH SEJ(LÖ)CH Ekeparkens E-Ujfix SE36280/2012 A ED 0

e SEJ(LÖ)CH Sörombäckens Gottfrid SE36280/2012A ED 0
u SEJ(LÖ)CH SEUCH Ekeparkens Tea S27962/2007A ED 0
 
Uppfödare: Kristoffer Nilsson/Mari Häggström
 
Ägare: Egon & Ewy Bohman


Ny Champion - Ekeparkens Ebbot

  SEJ(LÖ)CH Ekeparkens Ebbot SE36279/2012 A ED 0

e SEJ(LÖ)CH Sörombäckens Gottfrid SE36280/2012A ED 0
u SEJ(LÖ)CH SEUCH Ekeparkens Tea S27962/2007A ED 0
 
Uppfödare: Kristoffer Nilsson/Mari Häggström
 
Ägare: Johan Holmgren, Frösön


Ny Champion - Frostviksfjällens Sacko

  

  

SE J (LÖ) CH FROSTVIKSFJÄLLENS SACKO SE38353/2011  A ED 0

e SE UCH, SE J(LÖ)CH  FÄBOBERGETS VIX S32081/2007     
u: SE J(LÖ)CH, NO J(L)CH BIRKMARKENS MINNA S36913/2005

Uppfödare: FROSTVIKSFJÄLLENS, GÄDDEDE
Ägare: Peder Persson, Åsele

 



Ny Champion - Gordon

  

  

SE J(LÖ) CH FI JCH Gordon SE27289/2010 A ED 0

E  SE J( LÖ) CH GRÄDDHYLLANS DANTE S13216/2001
u TROJA S40292/2004           

Uppfödare: Krister Åström
Ägare: Peder Persson ,Åsele

 



Ny Champion - Haresjöens N-K Rambo

  SE J(LÖ)CH NO JCH Haresjöen`s N-K Rambo SE33732/2012

Ägare Markus Hedlund Falun

Uppfödare Haresjöen`s kennel

Nils Rönnas Vormsund



Ny Champion - Hillklintens Aros

SE J(LÖ)CH Hillklintens Aros SE37918/2011 A ED 0

e. SE J(LÖ)CH SE UCH   S43674/2004   Sörombäckens Brasse HD A AD Fri
u. SE J(LÖ)CH SE UCH   S49349/2006   Fäbobergets Gandi  HD A
 
Ägare: Jonas Brodin, Kilafors



Ny Champion - Hålltjärns Lattja

SEJ(LÖ)CH Hålltjärns Lattja SE41917/2006 A/U
 
E. SEUCH SEJ(LÖ)CH Ryvikens Hanno S12523/99 
U. SEJ(LÖ)CH Vanådalens Nadja S25388/2002
 
Ägare Theres Mattsson, Svenstavik
Uppfödare Per-Ola och Theres Mattsson Venjan och Svenstavik



Ny Champion - Hänsjöns Qross

  

  

  

SE J(LÖ)CH Hänsjöns Qross SE21970/2012

Ägare: Philip Engström Ramsele
 
Uppfödare: Mats Björn, Hänsjöns kennel, Torsby 

 



Ny Champion - Hänsjöns Qvinnie

  

SE J(LÖ)CH Hänsjöns Qvinnie SE21965/2012 

e FÄLLESTRANDS BONZO  S31439/2008    
u HÄNSJÖNS KIWI  SE23096/2010   

Ägare: Lage Tjärnström, Arnäsvall.
Uppfödare: Mats Björn, Torsby

 



Ny Champion - Hänsjöns Qvinnzie

  

SE J(LÖ)CH Hänsjöns Qvinnzie SE21964/2012

u. NORD J (LÖ) CH Hänsjöns Kiwi SE23096/2010  
e. SE J(LÖ)CH SE UCH Fällestrands Bonzo S31439/2008 

Uppfödare / ägare Hänsjöns kennel Mats Björn

 



Ny Champion - Juhlinbäckens Gnista

SE J(LÖ)CH SE UCH Juhlinbäckens Gnista SE30636/2011

E: FI JCH FI UCH Onnivaaran Eka FI JCH FI UCH Onnivaaran Eka
U: SE J(LÖ)CH SE UCH Juhlinbäckens Birka SE J(LÖ)CH SE UCH Juhlinbäckens Birka

Ägare: Jacob Granberg, Röbäck

Uppfödare: Krister Berggren Juhlinbäckens Kennel, Jävre



Ny Champion - Juhlinbäckens Goliat

SJ(LÖ)CH Juhlinbäckens Goliat SE30635/2011

Ägare: Martin Zwahlen, Stugun

Uppfödare: Krister Berggren Juhlinbäckens Kennel



Ny Champion - Juhlinbäckens Iza

   

SUCH SJ(LÖ)CH Juhlinbäckens Iza SE32339/2012 Hd A AD Fri

Ägare/uppfödare: Krister Berggren Juhlinbäckens


Ny Champion - Kougstabackens Mira

  

  

SE J(LÖ)CH Kougstabackens Mira SE28418/2013 A/0

E: FINJCH SEUCH SEJ(LÖ)CH Siimeksen Jannu SE12360/2010

U: SEJ(LÖ)CH Kougstabackens Bira S25696/2005

Ägare: Johan & Petra Lundell, Tidan

 



Ny Champion - Krutabackens Birk

  

  

SE J(LÖ)CH Krutabackens Birk SE28496/2010

E: SE JCH Remmamyrens Alfons S33757/2007
U: SE JCH SE UCH Mjälabackens Tua 1 S323413/2006
 
Ägare: Jan Erik Eriksson / Gerd Svensson, Fagersta
 
Uppfödare: Fredrik Tofilovski Gärvsö


Ny Champion - Lapinkairan Kastor

  

SE J(LÖ)CH Lapinkairan Kastor SE20567/2012 

e.FI JCH FI UCH Onnivaaran Eka FIN31946/07
u.SE UCH SE J(LÖ)CH FI UCH Fäbobergets Zilla S22835/2008

Ägare: Billy Landin,Linneryd
 
Uppfödare: Lapinkairan,Sirpa Lindahl

 



Ny Champion - Lassibackens Grym

  

  

NORD J(LÖ)CH SE UCH Lassisbackens Grym SE34888/2011 A ED 0

u SE J(LÖ)CH SE UCH Högåsmyrens Ajla S67827/2007
e NO J(L)CH NO UCH SE J(LÖ)CH SE UCH Botnebekkens Arro N17410/07

Ägare: Inge Johansson och Sofia Westerling, Älvdalen

 



Ny Champion - Lassisbackens Greja

  

SE J(LÖ)CH SE UCH Lassisbackens Greja SE34894/2011 A ED 0

e NO J(L)CH NO UCH SE J(LÖ)CH SE UCH Botnebekkens Arro N17410/07
u SE J(LÖ)CH SE UCH Högåsmyrens Ajla S67827/2007
 
Ägare: Jonas Larsson, Hedesunda
Uppfödare: Inge Johansson och Sofia Westerling, Älvdalen

 



Ny Champion - Långsjönäsets Labbe

  

SE J(LÖ)CH LÅNGSJÖNÄSETS LABBE SE18411/2011  A, ED UA(0)

e. SE J(LÖ)CH RUSKAMETSÄN ATHOS S51066/2008
u. SE J(LÖ)CH HÄNSJÖNS ACKI S17420/2006
 
Ägare: Peter Sundqvist, Själevad
Uppfödare: Långsjönäsets, Jonny Westberg, Kälarne 

 



Ny Champion - Långsjönäsets Leo

FINJCH SEJ (LÖ) CH Långsjönäsets Leo SE18408/2011

e: SEJ (LÖ) CH Ruskamesän Athos SEJ (LÖ) CH Ruskamesän Athos
u: SEJ(LÖ)CH Hänsjöns Acki SEJ(LÖ)CH Hänsjöns Acki

Ägare: Bo Bergquist, Fagervik

Uppfödare: Långsjönäsets, Jonny Westberg, Kälarne



Ny Champion - Långsjönäsets Lisa

SE J(LÖ) CH Långsjönäsets Lisa SE18415/2011 A ED UA
 
e. SE J(LÖ)CH RUSKAMETSÄN ATHOS S51066/2008
u. SE J(LÖ)CH HÄNSJÖNS ACKI S17420/2006
 
ÄGARE MARKUS BOGG OTTSJÖN
UPPFÖDARE LÅNGSJÖNÄSETS  JONNY WESTBERG KÄLARNE


Ny Champion - Maltaforsens Biva

  

SE J(LÖ)CH Maltaforsens Biva SE12627/2011

e. Sörombäckens Drilla s34486/2007

u. Tyr s39418/2006

Ägare: Mats Salomonsson, Älmhult

 



Ny Champion - Maltaforsens Biztra

MALTAFORSENS BIZTRA SE12626/2011 

Uppfödare: Gynter Heidkamp

Ägare: Rikard Lindh



Ny Champion - Maltaforsens Bottna

Maltaforsens Bottna SE12628/2011 A ED 0

u:sej(lö)ch fi jch sörombäckens drilla
e:nord j(lö)ch tyr

Uppfödare Gunter Heidkamp Hagfors

Ägare Christopher Jäghagen Trekanten



Ny Champion - Manebackens Ajax

FIN J(LÖ)CH MANEBACKENS AJAX FI11543/13 A/A

e: SE UCH SE J(LÖ)CH Kougstabackens Hero
u: SE J(LÖ)CH Älgskallets Helga

Uppfödare: Karl-Anders Gustavsson, Åmotfors
Ägare: Hannu Huovinen & Petri Puustinen, Finland

 



Ny Champion - Nordanmarkens Toy

  

SE J(LÖ)CH Nordanmarkens Toy SE25776/2011 HD/B ED/FRI

E: Malmlångens Castor S48210/2008
U: Nordanmarkens Norma S42322/2008

Ägare: Niklas Forsgren Blattnicksele

Uppfödare: Fredrik Jönnson Gunnarn



Ny Champion - NORRSKENETS IVER

SE J(LÖ)CH NORRSKENETS IVER SE59806/2011

E: FI UCH FI JCH RUSMOSAN KAMU FI UCH FI JCH RUSMOSAN KAMU
U: SE UCH SE J(LÖ)CH NO UCH GUFFARS ADA SE UCH SE J(LÖ)CH NO UCH GUFFARS ADA

Ägare: Henrik Björkman, Enånger

Uppfödare: Dan Larsson, Junsele



Ny Champion - Onnivaaran Helmi

  

  

FI JCH SE J(LÖ)CH Onnivaaran Helmi SE15322/2012

E: NORD UCH FI JCH SE JCH Robin
U: FI UCH FI JCH Onnivaaran Enne

Ägare: Mikael Lindahl, Nordmaling
Uppfödare: Jarmo Kontkanen, Outokumpu

 



Ny Champion - Onnivaaran Malte

  

  

SE J(LÖ)CH Onnivaaran Malte SE47058/2012  A AD 0

U: FI JCH FI UCH , ONNIVAARAN ENNE  FIN31952/07 
E: FI JCH , HÄNSJÖNS KOZZ  SE23103/2010

Ägare: Mats Hannevad, Vaggeryd

Uppfödare: Jarmo Kontkanen, Finland

 



Ny Champion - Orion

  

  

SE J(LÖ)CH Orion SE24865/2011 A/U

u. SJCH Hällehöjdens Jackie S32106/2007
e. SJCH Lapinkairan Divo S54878/2007A
 
Ägare: Henry Tors, Sälen
Uppfödare: Lars-Erik Ramström, Mora

 



Ny Champion - Porkkasuon Kati

SE J(LÖ)CH FIJCH Porkkasuon Kati SE SE11679/2012

e: FIJCH Iro FIN 55433/07
u: FINJCH Sjungarkläppens Majja FIN37082/04

Ägare: Torbjörn & Anette Jansson, Västerås



Ny champion - Pyssynivan Frost

  

SE J(LÖ)CH FINJCH Pyssynivan Frost SE11688/2010 A Ed 0

e FI JCH Ike FIN55432/07    
u FI JCH FI UCH Pyssynivan Nita

Ägare: Vesterberg David , Boden     

 



Ny Champion - Pääskysen Buck

  

  

SE J(LÖ)CH FI J(LÖ)CH N J(L)CH NORD JCH Pääskysen Buck SE46493/2010 A/U

u. SE J(LÖ)CH Oskulan Aija S14390/2007
e. FI J(LÖ)CH Onnivaaran Eka FIN31946/2007
 
Ägare: Ulf Isaksson Borlänge
 
Uppfödare: Fredrik Isaksson Pajala

 



Ny Champion - Pääskysen Jymy

SEJ(Lö)CH Pääskysen Jymy SE23756/2013

E: SEJ(Lö)CH FIJCH Taitolan Jyry SEJ(Lö)CH FIJCH Taitolan Jyry
U: SEJ(Lö)CH Pääskysen Akita SEJ(Lö)CH Pääskysen Akita

Ägare: Fredrik Isacsson, Robertsfors

Uppfödare: Fredrik Isaksson, Pajala



Ny Champion - Rapphålets Alfons

  

  

SE j(lö)ch Rapphålets Alfons SE26597/2012

E: NO UCH NORD J(LÖ)CH SE UCH  Botnebekken's A-Ero  N17411/07
U:SE J(LÖ)CH SE VCH  Tail Tip's Tikka II  S54584/2007

Ägare: Magnus Carlsson Gislaved
Uppfödare: Madeleine severinsson vessigebro
 

 



Ny Champion - Remmamyrens Chivas

  

SEJ(LÖ) SE Remmamyrens Chivas SE25782/2011 A ED 0

e.  SE UCH  SE J(LÖ)CH  Dundermyrens Loke  S20697/2007
u.  SE J(LÖ)CH Remmamyrens Amber S33752/2007
 
Ägare Magnus Trolin Ramsjö
Uppfödare Leif olsson Hennan

 



Ny Champion - Remmamyrens Clinton

  

  

  

SE J(LÖ)CH  REMMAMYRENS  CLINTON SE25781/2011 A  ED 0

e.  SE UCH  SE J(LÖ)CH   DUNDERMYRENS  LOKE  S20697/2007
u.  SE J(LÖ)CH   REMMAMYRENS  AMBER  S33752/2007
 
Ägare:   Lars-Eric Ericson   Hälsingenybo
Uppfödare:   Leif Olsson   Hennan

 



Ny Champion - Ryda Tallens Mola

SE J(LÖ)CH Ryda Tallens Mola S23798/2009

E: SJ(LÖ)CH Klövkampens Fix SJ(LÖ)CH Klövkampens Fix
U: SJ(LÖ)CH Ryda Tallen Hanna SJ(LÖ)CH Ryda Tallen Hanna

Ägare: Pelle Salin, Nälden

Uppfödare: Ryda Tallens, Torbjörn Forsberg, Örsundsbro



Ny Champion - Röjvallens Paxa

SE J(LÖ)CH Röjvallens Paxa SE21695/2011

E: NORD UCH NORD J(LÖ)CH Renkirannan Petrov NORD UCH NORD J(LÖ)CH Renkirannan Petrov
U: SE J(LÖ)CH SE UCH Röjvallens Freja SE J(LÖ)CH SE UCH Röjvallens Freja

Ägare: Bengt-Ivar Abrahamsson, Lycksele

Uppfödare: Bengt-Ivar Abrahamsson , Lycksele



Ny Champion - Storoxens Alli

SEJ(LÖ)CH Storoxens Alli SE37284/2011 B/0

e.SEJ(LÖ)CH SEUCH Boråsens Gibson S28160/2006
u.SEJ(LÖ)CH Mjälabackens Tua IV S32416/2006

Äg. Stefan Karlsson Säffle

Uppfödare Storoxens Kennel Stefan Karlsson



Ny Champion - Storoxens Bison

  

  

SE J(lö)CH Storoxens Bison SE43763/2012 A/0

u. S32416/2006 Mjälabackens Tua IV
e. S20700/2007 Dundermyrens Loffe
 
Ägare är Ann-Charlotte Carlsson och Mikael Simberg, Klässbol
Uppfödare Stefan Karlsson, Storoxens kennel, Säffle

 

 



Ny Champion - Storviltjägarens Birka

  

SE J(LÖ)CH Storviltjägarens Birka SE20095/2011 A ED 0

e Fjällälgens Zeus S22607/2002A
u FI JCH SE J(LÖ)CH Raikukorven Iita S64660/2008A
 
Ägare: Jan Gustavsson, Gemla
 
Uppfödare: Martin Jeppsson, Valla

 



Ny Champion - Sulvikskogens Hardy

  

SE J(LÖ)CH  SULVIKSKOGENS HARDY SE41628/2012  

u. SE J(LÖ)CH HOLMSJÖNS BESSI  
e. SE J(LÖ)CH SÖROMBÄCKENS GOTTFRID 

Ägare: Simon Beckman, Arvika 

Uppfödare: Inga-lill och Sigurd Nilsson, Arvika

 



Ny Champion - Sulvikskogens Harly

  

  

SE J(LÖ)CH Sulvikskogens Harly SE41629/2012

 
Ägare: Pär & Mathilda Åstrand, Älvsered
 
Uppfödare: Inga-Lill & Sigurd Nilsson, Arvika

 



Ny Champion - Sulvikskogens Hony

  

  

SE J(LÖ)CH SULVIKSKOGENS HONY SE41635/2012

e SE J(LÖ)CH SÖROMBÄCKENS GOTTFRID SE 37032/2010
u SE J(LÖ)CH HOLMSJÖNS BESSI SE 33316/2006
 
Uppfödare: Inga-Lill & Sigurd Nilsson
 
Ägare: Per-Ove Andersson Tvärred

 



Ny Champion - Sörbyåsens Affi

  

  

  

SE J(LÖ)CH Sörbyåsens Affi SE42365/2011
 
u. SE J(LÖ)CH Kärsmirens Mira S24921/2009
e. SE J(LÖ)CH Ryvikens Caro S59027/2003
 
Uppf: Henrik Hansson, Lakene
 
Äg: Niklas Loberg Andersson, Mangskog

 



Ny Champion - Sörbyåsens Bessy

SE J(LÖ)CH Sörbyåsens Bessy SE18687/2012

E: Härkilas Fabbe III Härkilas Fabbe III
U: Kärsmirens Mira Kärsmirens Mira

Ägare: Bertil Segerlund, Kattilasaari

Uppfödare: Henrik Hansson, Sörbyåsens kennel, Lakene



Ny Champion - Söromdellens Roya

SE J(LÖ)CH SE UCH SÖROMDELLENS ROYA S33749/2007

u: S40658/2004  MEJA 
e: S15014/2001  TAIL TIP'S ORYX IV
 
Ägare: Svensk Per, Hudiksvall 
Uppfödare: SÖROMDELLENS, DELSBO 
 


Ny Champion - Söromdellens Våga

  

SE J(LÖ)CH Söromdellens Våga SE25974/2010

Ägare: Svensk Tord
Uppfödare: SÖROMDELLENS, DELSBO 
 


Ny Champion - Tello

  

  

SE J (LÖ) CH FI JCH Tello SE20414/2012 B ED 0
 
e SE J (LÖ) CH Järvligans Djärv S57972
u Kanaans Lova SE25973/2010
 
Uppfödare Linda Moritz& Erik Persson ,Åsele
Ägare Linda Moritz& Erik Persson ,Åsele

 



Ny Champion - Tenningbergets Dino

SE J(LÖ)CH Tenningbergets Dino SE25114/2012  

e. S57364/2007 SE J(LÖ)CH SE UCH Botnebekken's Barr 
u. S42972/2006   Adakskogens Lisa

Ägare: Roland Andersson, Garpenberg

Uppfödare: Thoms Anders, Orsa
 



Ny Champion - Tetig Besta

  

  

SE J(LÖ)CH Tetig Besta SE44364/2011 A ED 0

e: SE UCH SE J(LÖ)CH Remmamyrens Arrak S33754/2007 A ED 0
u: SE J(LÖ)CH Saga s48097/2006 A ED 0

Uppfödare: Joakim Ås/Anna-Stina Duerden Mullsjö

Ägare: Joakim Ås Muillsjö

 



Ny Champion - Torsbackens Rico

  

  

SE J(LÖ)CH SE UCH Torsbackens Rico SE32346/2011 A ED 0

e SE J(LÖ)CH SE UCH Bergakullens Leijk S27638/2008 A ED 0
u SE J(LÖ)CH SE UCH Boråsens Fiona  S16372/2005 A ED 0

Uppfödare: Göran Olsson, Edsbyn
 Ägare: Sylve Andersson, Edsbyn

 



Ny Champion - Ullisjaurlandets Loke

SE J(lö)CH Ullisjaurlandets Loke SE25167/2013

E: JCH Taitolan Jyry JCH Taitolan Jyry
U: JCH Ullisjaurlandets Ina JCH Ullisjaurlandets Ina

Ägare: Christer och Stig Jonsson

Uppfödare: Christer och Stig Jonsson, Ullisjaurlandets kennel



Ny Champion - Ullisjaurlandets Ludde1

SE J(lö)CH Ullisjaurlandets Ludde1 SE25173/2013

E: J Hänsjöns Kodiak J Hänsjöns Kodiak
U: JCH Nybroviks Borka JCH Nybroviks Borka

Ägare: Christer och Stig Jonsson

Uppfödare: Christer och Stig Jonsson, Ullisjaurlandets kennel



Ny Champion - Ålbolandets Lavander

SE J(LÖ)CH Ålbolandets Lavander SE29498/2011

e. SE J (LÖ) CH Fäbobergets Tex S 20468/2007
u. SE J (LÖ) CH Ålbolandets Haiwa S42873/2008

Ägare: Daniel Holmgren Hedesunda

Uppf: Ålbolandets kennel Hedesunda



Ny Champion - Åskbergets Xtra

  SE J(LÖ)CH Åskbergets Xtra S63979/2009

e: SE J(Lö)CH FI JCH SE UCH Tallidens Plex S26010/2004
u: SE J(Lö)CH SE UCH C.I.B Åskbergets Mini

Ägare: Torbjörn & Anette  Jansson, Västerås

Uppfödare: Torbjörn & Anette  Jansson, Västerås



Ny Champion - Älgskallets Lilly

  

SE J(LÖ)CH  Älgskallets Lilly SE21506/2012

Ägare: Fredrik Ekblom



Ny Champion - Öreälvens Stinga

  

SE J(lö)CH Öreälvens Stinga SE27956/2011

e Hällehöjdens Jakko
u Degermyrbergets Gry

Ägare: Torbjörn Johansson, Rislandet, medlnr: 2705

Uppfödare: Sture Helmersson, Torrböle