Nya Champions 2015

Här finns möjlighet för dig som fått fram en champion att visa upp den med bild.
Hundarna nedan är sorterade efter namn för att det ska vara lätt att hitta.
De enda kraven är att du är medlem i Svenska Jämthundklubben och att det är känd HD-status på hunden.

Hur gör man?
Klicka på länken nedan och fyll i formuläret, hunden publiceras när vi kontrollerat att den uppfyller kraven
Vid eventuella problem kontakta ivarsson@jamthundklubben.nu

Lägg till ny champion



Ny Champion - Alabergets Cita

SE J(LÖ)CH Alabergets Cita SE39139/2013

E: Vaskiportin Remu
U: Dundermyrens Kia

Ägare: Niklas Jarmelid, Arboga

Uppfödare: Tomta Torgrim, Norge

 



Ny Champion - Aqua

SE VCH Aqua SE42462/2014

E: Torsbackens Yougi
U: J Juhlinbäckens Cia

Ägare: Göran Olsson, Edsbyn

Uppfödare: Stig-Uno Norman, Hudiksvall



Ny Champion - Ballras Lattjo

SE J(LÖ)CH SE UCH Ballras Lattjo SE38886/2012

E: Ackers Ouzo
U: Storviltjägarens Maxa

Ägare: Johan Lundell, Tidan

Uppfödare: Ballras Kennel, Jakob Johansson, Vartofta



Ny Champion - Botnebekkens Nalle

SE J(LÖ)CH Botnebekkens Nalle SE33372/2013

E: SJCH Karhunkerääjän Nixon
U: J Ruskametsän Hevi

Ägare: Göran Nyborg, Föllinge

Uppfödare: Botnebekkens, Per Sollihagen, Norge



Ny Champion - Burströms Douglas

SE J(LÖ)CH Burströms Douglas SE43295/2010

E: Härkilas Visu III
U: Ackers Tjoppan

Ägare: Tore Larsson, Mjöbäck

Uppfödare: Burströms kennel, Peter Bjurström, Skällinge



Ny Champion - Dundermyrens Atlas

SE J(LÖ)CH Dundermyrens Atlas SE36867/2012

Ägare: Patrik Larsson, Nyåker

Uppfödare: Dundermyrens Kennel, Henrik Aronsson, Väse



Ny Champion - Elgstöas Grey

SE J(LÖ)CH NO J(L)CH SE UCH NO UCH Elgstöas Grey NO39901/12

E: Botnebekkens Arro
U: Fäbobergets Zirpha

Ägare: Martin Kjeldstad , Slettås Norge

Uppfödare: Arild Berget, Jordet Norge



Ny Champion - Flottsjöbergets Ada

SE J(LÖ)CH Flottsjöbergets Ada SE60197/2012

E: FIN JCH Vaskiportin Remu
U: NORD J(LÖ)CH Ronja

Ägare: Michael Larsson, Åmotsbruk

Uppfödare: Flottsjöbergets kennel, Michael Larsson, Åmotsbruk



Ny Champion - Flötmarkens Qkvassa

SE J(LÖ)CH Flötmarkens Qkvassa SE56544/2010

E: FIN JCH Elimon Salon Rapsu
U: SE J(LÖ)CH Flötmarkens Jenna

Ägare: Robin Harnesk, Kopparberg

Uppfödare: Flötmarkens Kennel, Olof Nilsson, Idre



Ny Champion - Gommelbergets Minken

SE J(LÖ)CH Gommelbergets Minken SE25198/2011

E: SE J(LÖ) CH Ullisjaurlandets Foxy
U: SE J(LÖ)CH SE UCH Älgkronans Raya

Ägare: Adrian Nilsson, Dorotea

Uppfödare: Gommelbergets Kennel, Hans-Göran Lind, Bispgården



Ny Champion - Härkilas Xanté

SE J(LÖ)CH Härkilas Xanté SE21885/2013

E: Tjurskallens Karo
U: Härkilas Hassa II

Ägare: Tomas Larsson, Hudiksvall

Uppfödare: Härkilas Kennel, Kjell Lennartsson, Sätila



Ny Champion - Jamtvollens Tyson

SE J(LÖ)CH Jamtvollens Tyson SE27544/2014

E: NORD J(L)CH N UCH Botnebekkens Dusty
U: SE J(LÖ)CH Karhunkerääjän Nixon

Ägare: Anders Bergkvist, Långskog

Uppfödare: Jamtvollens



Ny Champion - Jämtens Douglas

SE J(LÖ)CH Jämtens Douglas S31846/2009A

E: Ryvikens Viskas Ryvikens Viskas
U: Fäbohöjdens Seija Fäbohöjdens Seija

Ägare: Christopher och Urban Brink

Uppfödare: Jämtens Kennel Brink & Bromeé



Ny Champion - Jämtmyrens Gunde

SE J(LÖ)CH FINJCH Jämtmyrens Gunde SE24781/2014

E: SJ(LÖ)CH FINJCH Kirkokaaron Eesau
U: SJ(LÖ)CH FINJCH Onnivaaran Lotta

Ägare: KarlErik Wähäjärvi, Haparanda

Uppfödare: Jämtmyrens Kennel, Peter Wittikko, Haparanda



Ny Champion - Karhuhaukun Zebb

SE J(LÖ)CH Karhuhaukun Zebb SE37298/2013

Ägare: Johan Persson, Säter

Uppfödare: Jari Kuokkanen, Finland



Ny Champion - Korpipuron Arro

SE J(LÖ)CH Korpipuron Arro SE23209/2012

E: FI JCH Turvankapsuttajan Kiti
U: FI JCH FI UCH Löytöpolku Jeppe

Ägare: Anders Sannelind, Gällivare

Uppfödare: Hannu Huovinen, Maukkula, Finland



Ny Champion - Krut HD A ED 0

SE J(LÖ)CH Krut HD A ED 0 SE34286/2013

E: SJ(lö)CH Karlstrands Linus A
U: SJ(lö)CH Sällsjöns Iza A

Ägare: Dennis Rothoff

Uppfödare: Erik Rask, Rista Järpen



Ny Champion - Lappfläckens Frenya

SE J(LÖ)CH Lappfläckens Frenya SE66992/2010

E: SE J(LÖ)CH Grötinglandets Hugg
U: J Gommelbergets Sulla

Ägare: Lars Brandelius, Hudiksvall

Uppfödare: Lappfläckens Kennel, Sven-Olof Larsson, Hudiksvall



Ny Champion - Morängbackens Aiko

SE J(LÖ)CH Morängbackens Aiko SE33502/2012

Ägare: Olle Wiklund, Hudiksvall

Uppfödare: Morängsbackens, Lars Äng, Näsviken



Ny Champion - Nyboåsens Bjarne

SE J(LÖ)CH Nyboåsens Bjarne SE31804/2013

E: SE J(LÖ)CH SE UCH Malmlångens Castor
U: SE J(LÖ)CH Strömsjölidens Nila

Ägare: Pär Olsson, Idre

Uppfödare: Daniel Parlén, Enånger



Ny Champion - Nymeråsens Curry

SE J(LÖ)CH Nymeråsens Curry SE 47645/2013

E: SE J(LÖ)CH Mottibäckens Dizel
U: J Smålandstorp Dimma

Ägare: Henry Isomäki, Hällefors

Uppfödare: Yngve Johansson, Hällefors



Ny Champion - Pakkalan Wiggo

SEJ(LÖ)CH SEUCH Pakkalan Wiggo SE36695/2013  A/0 kv 6/7 

E:FikvaFimva SEJ(LÖ)CH SEUCH Tuike Salon Welho Fi 50028/10
U: FikvaFimva SEJ(LO)CH Tuike Korven Jada Fi 20421/09
 
Ägare: Lars-Göran Nyström  Åsele
Uppfödare:Kimmo Pakkanen Finland


Ny Champion - Pansartorps Dio

SE J(LÖ)CH Pansartorps Dio SE33519/2012

E: ROXY ROXY
U: MOBÄCKENS JULIA MOBÄCKENS JULIA

Ägare: Richard Holmgren, Blattnicksele

Uppfödare: Pansartorps Kennel, Niklas Löf, Hammerdal



Ny Champion - Pääskysen Veikko

SE J(LÖ)CH Pääskysen Veikko SE23747/2013

E: FI JCH Mustikkaharjun Vinski FI JCH Mustikkaharjun Vinski
U: SE (LÖ)JCH FIJCH Oskulan Aija SE (LÖ)JCH FIJCH Oskulan Aija

Ägare: Ulf Isaksson, Borlänge

Uppfödare: Pääskysen, Fredrik Hangasjärvi, Pajala



Ny Champion - Renkirannan Zorro

SE J(LÖ)CH Renkirannan Zorro SE49233/2011

Ägare: Johan Persson, Säter

Uppfödare: Petri Heiskanen, Finland



Ny Champion - Sortivaaras Båra

SE J(LÖ)CH FI JCH Sortivaaras Båra SE31026/2011

E: FIUCH FIJCH SEUCH SEJCH Jackson
U: SEJCH FIJCH Bräntbackens Embla

Ägare: Robert Strömbäck

Uppfödare: Anneth & Thomas Granberg



Ny Champion - Stortrapperns Teo

SE J(LÖ)CH Stortrapperns Teo SE35285/2010

E: J Ackers Vilt J Ackers Vilt
U: Bovattnets Flisa Bovattnets Flisa

Ägare: Alexander och Christer Rådström, Gäddede

Uppfödare: Stortrapperns Kennel, Jimmy Olofsson, Ankarvattnet



Ny Champion - Sulvikskogens Hwitny

SE J(LÖ)CH Sulvikskogens Hwitny SE41632/2012

E: SJ(LÖ)CH Sörombäckens Gottfrid
U: SJ(LÖ)CH Holmsjöns Bessi

Ägare: Inga-Lill & Sigurd Nilsson, Arvika

Uppfödare: Sulvikskogens, Inga-Lill & Sigurd Nilsson, Arvika



Ny Champion - Sällsjöns Jilaz HD A ED U

SE J(LÖ)CH SE UCH Sällsjöns Jilaz HD A ED U SE62109/2012

E: SE J(LÖ)CH NO J(L)CH Bäckmyras Disel II
U: SE UCH SE J(LÖ)CH Bixogårdens Jila

Ägare: Bert Olof Åkerström, Östersund

Uppfödare: Mikael Jonsson, Mörsil



Ny Champion - Sörfinnskogens Bonni

SE J(LÖ)CH Sörfinnskogens Bonni SE47639/2013

E: J Nordjämtens Pil
U: SE J(lö)CH SUCH Ajja

Ägare: Robin Runnelid, Bograngen

Uppfödare: Sörfinnskogens Kennel, Bernt Runnelid, Bograngen



Ny Champion - Sörfinnskogens Bumbi

SE J(LÖ)CH Sörfinnskogens Bumbi SE47635/2013

E: J Nordjämtens Pil
U: SE J(lö)CH SUCH Ajja

Ägare: Bernt Runnelid, Bograngen

Uppfödare: Sörfinnskogens Kennel, Bernt Runnelid, Bograngen



Ny Champion - Sörombäckens Jussi

SE J(LÖ)CH Sörombäckens Jussi SE41986/2013

E: Tjurskallens Karo
U: Sörombäckens Greta

Ägare: Dan Björne, Sundsvall

Uppfödare: Sörombäckens Kennel, Peter Jansson, Äppelbo



Ny Champion - Tuike Salon Garita

SE J(LÖ)CH SE UCH NO UCH NV-13 NJV-13 Tuike Salon Garita FI44553/12

E: SE J(LÖ)CH SÖROMBÄCKENS GOTTFRID
U: CIB FI BCH FI UCH NO UCH TUIKE SALON WILMA

Ägare: Nils Sv. Rönaas, Vormsund, Norge

Uppfödare: Tuija Kilpinen, Outokumpu, Finland



Ny Champion - Valsjölandets Faza

SE J(LÖ)CH Valsjölandets Faza SE26660/2013

E: Rusmosan Foppa
U: Älgstugans Ramona III

Ägare: Ulrika Nordgren och Roger Olsson

Uppfödare: Valsjölandets Kennel, Ulrika Olsson



Ny Champion - Valsjölandets Mirro

SE J(LÖ)CH Valsjölandets Mirro SE66395/2010

Ägare: Erik Rönnqvist, Kalix

Uppfödare: Valsjölandets, Norsjö



Ny Champion - Västjämtens Gorm

SE J(LÖ)CH Västjämtens Gorm S20697/2007

E: Dundermyrens Loke
U: Västjämtens Dixi

Ägare: Hans Sjöström

Uppfödare: Västjämtens Kennel, Peter Antonsson, Valinge



Ny Champion - Västjämtens Grim

SE J(LÖ)CH Västjämtens Grim SE20416/2012

E: Dundermyrens Loke
U: Västjämtens Dixi

Ägare: Ove Larsson, Månstad

Uppfödare: Västjämtens Kennel, Peter Antonsson, Valinge



Ny Champion - Åsbråtens Burr

SE J(LÖ)CH SE VCH Åsbråtens Burr SE38529/2012

E: Pääskysen Buck NORD J(LÖ)CH
U: Sörombäckens Gamma SE J(LÖ)CH

Ägare: Lars-Göran Lindahl, Åmotsfors

Uppfödare: Gunde Sandström, Sunne



Ny Champion - Älgståndets Aya

SE J(LÖ)CH Älgståndets Aya SE20454/2013

E: Bergakullens Leo
U: Rörmursskogens Selma

Ägare: Rickard Andersson, Garpenberg

Uppfödare: Älgståndets, Hans Olsson, Ockelbo