Nya Champions 2016

Här finns möjlighet för dig som fått fram en champion att visa upp den med bild.
Hundarna nedan är sorterade efter namn för att det ska vara lätt att hitta.
De enda kraven är att du är medlem i Svenska Jämthundklubben och att det är känd HD-status på hunden.

Hur gör man?
Klicka på länken nedan och fyll i formuläret, hunden publiceras när vi kontrollerat att den uppfyller kraven
Vid eventuella problem kontakta ivarsson@jamthundklubben.nu

Lägg till ny champion



Ny Champion - DRÖMTORPETS N JACOB ÅT N CASTOR

SE J (LÖ)CH DRÖMTORPETS N JACOB ÅT N CASTOR SE13427/2013

E: S48210/2008 SE J(LÖ)CH SE UCH MALMLÅNGENS CASTOR
U: S24583/2009 NORD UCH SE J(LÖ)CH C.I.B KRUTABACKENS KITTY

Ägare: Robert Strömbäck, Kalix

Uppfödare: Tove Asplund Drömtorpets kennel, Stugun
 



Ny Champion - Annie

SE J(LÖ)CH Annie SE38484 /2011

E: Sej(Lö)Ch säckmyråsens dramm
U: J malklipens Goldie

Ägare: Fredrik Hjelm
Uppfödare: Fredrik Hjelm



Ny Champion - Björkstammens Blåbär

Uch och Jch Björkstammens Blåbär se29329/2014

E: se11688/2010 Pyssynivan Frost
U: se12627/2011 Malraforsens Biva

Ägare: Mats Salomonsson, Älmhult

Uppfödare: Björkstammens Joakim & Mats Salomonsson, Älmhult
 


Ny Champion - Björnbäcksdalens Demon

SE J(LÖ)CH Björnbäcksdalens Demon SE292633/2013

E: SE11687/2010 Stintängens Amazingaragon
U: SE20084/2011 Sörombäckens Helly

Ägare: Roger Holmgren och Daniel Holmgren, Hedesunda

Uppfödare: Olle-Jonny Jonsson, Heby
 



Ny Champion - Dundermyrens Wix

SE J(LÖ)CH Dundermyrens Wix SE26953/2014

E: FI50023/2010 NO J(L)CH Tuike Salon Wallu
U: SE30908/2011 SE J(LÖ)CH SE UCH FI JCH Sandungskalvens Wirpi

Ägare: Mats Sjölander , Karlskoga

Uppfödare: Henrik Aronsson, Dundermyrens kennel, Väse



Ny Champion - Ekeparkens Gunde

SEJ(LÖ)CH Ekeparkens Gunde SE35543/2014

E: SE37032/2010 Sörombäckens Gottfrid
U: SE27962/2007 Ekeparkens Tea

Ägare: Mats Johansson, Tostared

Uppfödare: Kristoffer Nilsson /Ekeparkens, Skillingaryd
 



Ny Champion - Elgstölens Frost

SE J(LÖ)CH Elgstölens Frost SE11796/2010

E: S12227/2005 Vretälvens Traj-F
U: N08946/03 Ilves

Ägare: Jonas Setterberg, Strömstad

Uppfödare: Gustav Olsen Elgstölens kennel, Norge
 



Ny Champion - ELIMON SALON BAIKAL

SE JCH ELIMON SALON BAIKAL SE25034/2013

E: FÄBOBERGETS GORM
U: ELIMON SALON MIINA

Ägare: Alexandra Sjölund Öyvind Christensen, Duved

Uppfödare: AKI OINONEN / ELIMON SALON, LIEKSA



Ny Champion - Fonzi

SEJ(LÖ)CH Fonzi SE26015/2013

E: S37900/2008 Långsjönäsets Jubel
U: S31429/2008 Smörholmens Varja

Ägare: Anneli Sandberg-Jakobsson, Byske

Uppfödare: Johan Tottmar, Kalix
 



Ny Champion - Härjets Dunder

SE J(LÖ)CH Härjets Dunder se24005/2012

Ägare: Andreas Kiiveri, Mangskog

Uppfödare: Härjets , Broaryd
 



Ny Champion - Härkilas Öikie V

SE UCH SEJ(LÖ)CH Härkilas Öikie V se32118/2014

E: se36280/2012 Ekeparkens E-Ujfix
U: se21699/2011 Härkilas Ojka 1

Ägare: Stefan Forsberg, Sörberge

Uppfödare: Härkilas Kjell Lennartsson, Sätila
 


Ny Champion - Jack

SE J(LÖ)CH Jack SE30650/2014

E: Tjurskallens Baron
U: Älgskallets Hilda

Ägare: Fredrik Johansson, Hindås & Magnus Forsberg, Strömsund

Uppfödare: Jonas Nilsson, Storfors



Ny Champion - Juhlinbäckens Izor

SE J(LÖ)CH Juhlinbäckens Izor SE32335/2012

E: SE J(LÖ)CH Sörombäckens Ejno
U: SE UCH SE J(LÖ)CH Juhlinbäckens Birka

Ägare: Johan Eriksson, Hortlax

Uppfödare: Juhlinbäckens, Krister Berggren, Jävre



Ny Champion - JÄMTENS ERA

SE J(LÖ)CH SE UCH JÄMTENS ERA SE19078/2013

E: SE J(LÖ)CH SE UCH FI JCH TALLIDENS PLEX
U: SE J(LÖ)CH JÄMTENS BOSSA NOVA

Ägare: Christopher & Urban Brink , Delsbo

Uppfödare: Brink & Bromeé, JÄMTENS KENNEL , Delsbo



Ny Champion - Kolarbergets Felix

SJ(lö)CH Kolarbergets Felix SE24461/2015

E: SE41986/2013 Sörombäckens Jussi
U: SE20463/2013 Kolarbergets Cira

Ägare: Michael Lundquist, Vetlanda

Uppfödare: Johan Ohlsson Kolarbergets Kennel, Delsbo
 


Ny Champion - MEHTÄPELLON HAKO

SE J(LÖ)CH MEHTÄPELLON HAKO SE52485/2014

E: S32103/2007 HÄLLEHÖJDENS JAPP
U: SE47387/2012 FROSTVIKSFJÄLLENS TESSAN

Ägare: Kenneth Nilsson-ylitalo , Ullatti

Uppfödare: MEHTÄPELLON, OINONEN HEIDI, FINLAND
 


Ny Champion - Morängsbackeen Aiko

SE J(LÖ)CH SE UCH Morängsbackeen Aiko SE33502/2012

E: SE11546/2010 BOTNEBEKKENS DIRK
U: S33703/2008 HÄNSJÖNS DAISY

Ägare: Olle Wiklund, Hudiksvall

Uppfödare: Morängsbacken , Mikael Äng
 


Ny Champion - Museokummun Heka

SE J(LÖ)CH Museokummun Heka SE35550/2013

Ägare: Marcus Grahn , Blattnicksele

Uppfödare: Hannu Oinonen, Finland



Ny Champion - Mörka Skogs J II Assar

SJ(lö)CH Mörka Skogs J II Assar SE34910/2014

E: SE36884/2012 Allangropens A-Ero
U: SE28666/2011 Slagstigens Busan

Ägare: Klas Staffas, Linghed

Uppfödare: Cecilia Von Braun/Mörka Skogs, Kosta
 


Ny Champion - SJUNGARKLÄPPENS BURR

SE JCH(LÖ) SE UCH SJUNGARKLÄPPENS BURR SE23818/2014

E: SE23091/2013 KARHUNKERÄÄJÄN TAAVI
U: SE33228/2010 SJUNGARKLÄPPENS ULLIS

Ägare: Anders Jonsson, BJURHOLM

Uppfödare: ERIKSSON MATTIAS /ERIKSSON SVEN-ERIK / SJUNGARKLÄPPENS, BJURHOLM
 


Ny Champion - SORTIVAARA S BÅRA

SE J(LÖ)CH SE UCH FI JCH SORTIVAARA S BÅRA SE31026/2011

E: FIN40245/07 FI UCH FI JCH SE UCH SE J(LÖ)CH JACKSON
U: S29798/2006 SE J(LÖ)CH FI JCH BRÄNTBACKENS EMBLA

Ägare: Robert Strömbäck, Kalix

Uppfödare: Anneth och Thomas Granberg Sortivaara s Kennel, Lappträsk
 



Ny Champion - Sällsjöns Jilaz


NORD J(LÖ)CH NORD UCH Sällsjöns Jilaz SE62109/2012

E: SE J(LÖ)CH NO J (L)CH Bäckmyras Disel II
U: SE J(LÖ)CH SE UCH. Bixogårdens Jila

Ägare: Bert Olof Åkerström, Helgesjövallen 213 Järpen
Uppfödare: Mikael Jonsson / Sällsjöns, Mörsil



Ny Champion - Sörombäckens Julle

SE J(LÖ)CH Sörombäckens Julle SE41988/2013

E: Tjurskallens Karo
U: Sörombäckens Greta

Ägare: Jonas Södermark, Stöde

Uppfödare: Sörombäckens, Peter & Adam Jansson, Äppelbo

 



Ny Champion - Tjurskallens Leta

SE J(LÖ)CH Tjurskallens Leta SE40155/2013

E: Nylundas Uffe
U: Tjurskallens Lizzi

Ägare: Fredrik Johansson, Hindås

Uppfödare: Tjurskallens Kennel - Fredrik Johansson, Hindås



Ny Champion - Trolltjärnbäcken Brolle

SE J(LÖ)CH Trolltjärnbäcken Brolle SE19771/2013

E: Sörombäckens Guss
U: Aska

Ägare: Fredrik Hjelm

Uppfödare: Anette och Jörgen Karlsson



Ny Champion - VAJSJÖLANDETS FIGO

SE J(LÖ)Ch SE UCh VAJSJÖLANDETS FIGO SE26663/2013

E: S11879/207 RUSMOSAN FOPPA
U: S24340/2007 ÄLGSTUGAN`S RAMONA III

Ägare: Daniel Wedin, Österfärnebo

Uppfödare: VAJSJÖLANDETS, Ulrika Nordgren, Norsjö
 


Ny Champion - Vit Mossens Fast

SE J(LÖ)CH Vit Mossens Fast SE15253/2014

E: SE UCH SE J(LÖ)CH FI UCH Hänsjöns Killroy
U: SE J(LÖ)CH Lapinkairan Jänta

Ägare: Mikael Jonsson, Dorotea

Uppfödare: Vit Mossens Kennel Mikael Lindahl



Ny Champion - ÄLGOXENS AZZIE

SEJ(LÖ)CH SEVCH ÄLGOXENS AZZIE SE13739/2013

E: NORDJ(LÖ)CH NOUCH SEUCH BOTNEBEKKENS A-ERO
U: SEJ(LÖ)CH NOJ(L)CH SEUCH SEVCH SÖROMBÄCKENS GRY

Ägare: ROGER MODÉN, HAGFORS

Uppfödare: ROGER MODÉN ÄLGOXENS KENNEL, HAGFORS



Ny Champion - Älgskallets Mikita

SE J(LÖ)CH SE VCH Älgskallets Mikita SE 40880/2012

E: SE J(LÖ) S UCH Bergakullens Leijk
U: SE J(LÖ) S UCH Nord J(LÖ) CH NO UCH Älgskallets Lizzie

Ägare: Jörgen Högman, Rengsjö

Uppfödare: Ronny Karlsson, Bograngen



Ny Champion - Älgskallets Oryx

SE J(LÖ)CH Älgskallets Oryx SE32960/2014

E: SE41628/2012 Suvikskogens Hardy
U: S31851/2009 Älgskallets Daffy

Ägare: Fredrik Andersson, Sunne

Uppfödare: Ronny Karlsson Älgskallets Kennel, Bograngen
 



Ny Champion - ÄNGABÄCKENS MAJA

SEJ (LÖ)CH SUCH ÄNGABÄCKENS MAJA SE33980/2013

E: Sörombäckens Cent
U: JÄRNKROKENS ACCA

Ägare: MARCUS KALEN, borgsjöbyn

Uppfödare: ÄNGABÄCKENS Mikael tibbling, bollnäs