Ungdomsmästerskap - Mästerskap 2018

2018 års ungdomsmästerskap går av stapeln i trakterna kring Lycksele och detta år i samarbete med Västerbottens ÄK.
Tävlingsdag är fredagen den 5/10-2018.

Prispallen i ungdomsmästerskapet 2018

1:a plats Åskbergets Jarro, Agnes Persson Bårman Norrala, 87,5p (mitten)

2:a plats Kougstabackens Nelson, Daniel Åhman Näsåker, 78p (t. vänster)

3:e plats Kallmyrskogens Bolt, Hannah Östman Häggenås, 67,5p (t. höger)


SMS-rapportering från tävlingen finns under respektive hund här nedan.
Obs! Tidsangivelser i SMS-rapporteringen kommer inte från provberättelsen och avvikelser i händelseförloppet kan förekomma.

 

 



1. Fabianssons Assi

11:e plats 16p

Fabianssons Assi SE29395/2015

Förare:
Emma Märges, Edsbyn

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.45 Ute på sök ingen älgkontakt
09.15 Söker fortfarande
10.23 Kopplad traktbyte
11.00 Nytt släpp



2. Kougstabackens Nicklas

5:e plats 50p

Kougstabackens Nicklas SE21089/2014

Förare:
Andreas Maklin, Orsa

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.45 Upptag, oroligt
08.50 Förföljer 
09.25 Traktbyte
10.50 Sök
11.30 Upptag fast
 



3. Kougstabackens Nelson

2:a plats 78p

Kougstabackens Nelson SE21090/2014

Förare:
Daniel Åhman, Näsåker

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Upptag 
08.00 Inväntar ståndtider
 



4. Åskbergets Jarro

1:a plats 87,5p

Åskbergets Jarro SE26669/2013

Förare:
Agnes Persson Bårman, Norrala

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Ligger ute på sök 
07.50 Upptag 
08.55 Gångstånd
10.05 Stöt
10.50 Andra stöt
11.15 Åter fast
13.00 Provtiden slut



5. Skovelhornets Jack

6:e plats 48,5p

Skovelhornets Jack SE26224/2016

Förare:
Emma Fors, Hallen

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Upptag 
08.00 Omväxlande fast och gångstånd
10.00 Traktbyte
10.10 Nytt släpp
11.10 Ute på sök



6. Morängsbackens Aiko

7:e plats 46,5p

Morängsbackens Aiko SE33502/2012

Förare:
Kalle Wiklund, Hudiksvall

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Ligger ute på sök
07.40 Tyst upptag 
08.00 Fast stånd
08.19 Älgen har gått loss
09.50 Nytt släpp
11.15 Ute på lång söktur

 



7. Granholmens Bira

8:e plats 40p

Granholmens Bira SE35464/2011

Förare:
Julia Rytter, Älvdalen

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
06.50 Upptag 
07.55 Älgarna har gått loss, Bira förföljer
08.40 Bira förföljer fortfarande 
09.25 Skäller åter fast stånd
10.20 Stöt gjord, förföljer
11.50 Provtid slut, traktbyte för att prova sökt. 
 



8. Rödebuans Ella

12:e plats 10p

Rödebuans Ella SE22693/2015

Förare:
Saga Wallström, Bureå

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Ligger ute på sök
08.17 Söker fortfarande
09.10 Söker fortfarande 



9. Jämtgårdens Ecco

9:e plats 33p

Jämtgårdens Ecco SE59712/2016

Förare:
Jakob Granberg, Lappträsk

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
10.40 Tyst upptag



10. Allangropens Axa

10:e plats 24p

Allangropens Axa SE36886/2012

Förare:
Viktor Pålsson, Åsarna

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.17 Upptag
08.09 Förföljer skenälg
09.00 Axa har släppt, på väg tillbaka
09.37 Axa åter, traktbyte
09.55 Nytt släpp
11.10 Bryter provet på ägarens begäran



11. Kallmyrskogens Bolt

3:e plats 67p

Kallmyrskogens Bolt SE36562/2014

Förare:
Hannah Östman, Häggenås

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Ute på sök
07.50 Upptag
08.20 Stånd, gångstånd
08.40 Inväntar ståndtider
10.00 Ansmygning
11.28 Inväntar att hunden ska komma tillbaka 



12. Jämtbodans Raijo

13:e plats 8,5p

Jämtbodans Raijo SE26744/2016

Förare:
Linnea Juto, Korpilombolo

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.30 Ligger ute på sök
08.10 Fortfarande ute på sök
09.05 Kopplad på väg, traktbyte
11.20 Söktid slut inget upptag
 



13. Rönnmyrens Börje

4:e plats 56p

Rönnmyrens Börje SE17328/2016

Förare:
Gustav Rotvold, Åsarna

SMS-uppdatering under provdagen
06.30 Släpp
07.17 Upptag
07.29 Konstaterar älg via säkra spår
08.05 Älg över å, hund på återgång
08.08 Nytt upptag
09.55 Hund på återgång
10.15 Traktbyte
10.45 Nytt släpp
11.00 Upptag
11.50 Älgen gör över Öreälven
13.00 Hunden på skogen vid provtidens slut